Ordan Burdan...

Bookcrossing

images Bundan oldukça uzun bir zaman önce aldığım bir maille öğrenmiştim bu tüm dümyada yayılan bookcrossing konusunu. Evet şu Amerikalı bilgisayarcı Ron Hornbaker tarafından 2001 yılında başlatılan ve Amerikadan başlayarak tüm dünyaya yayılan kitap değiştirme olayından bahsediyorum. Bu yöntemde insanlar okudukları kitabın ilk sayfasına kitap hakkındaki düşüncelerini yazarak park, market, havaalanı gibi kamuya açık yerlerde bırakıyorlarmış. Kitap sahibinin tek ricası ise okunduktan sonra kitabın benzer şekilde bırakılması. Benim gibi bir çok kişininde bundan haberdar olduğunu düşünüyorum ama bu bizim ülkemizde yayılan bir trend olmadı nedense.

images2 Geçenlerde arkadaşlarımla konuşurken bu konu tekrar açılınca, bunu uzun zaman önce duymama rağmen hiç böyle bir kitapla karşılaşmadığımı fark edip nedenini düşündüm.Sonra anladım ki, fikri çok beğenmeme rağmen ilk kez bunu duyduğumda bende, bizde kimse böyle bir şeyi devam ettirmez, kitaplar ortalıkta heba olur diye düşünüp bu işe hiç girmemiştim. Aradan bu kadar zaman geçip www.bookcrossing.com sitesine tekrar girdikten, dünyada ve ülkemizde dolaşan kitap sayılarını gördükten sonra fikrimi değiştirdim. Kitaplığım belkide bir daha dönüp okumayacağım kitaplarla doluyken, bunlardan yarısının bile başkası tarafındanda okunulmasını sağlayabilecek olmak beni heyecanlandırdı. Bugünden itibaren bende sadece güzel bir fikir diye düşünmeyi bırakıp uygulamaya da karar verdim. Başkaları benim kadar önem vermez diye düşünüp bugüne kadar paylaşamadığım kitaplarımın en azından bazıları bile olsa başkaları tarafındanda okunur umuduyla onlarla vedalaşıyorum. Bugün bende bookcrossing’e katılıcak olan ilk kitabımı hazırlayıp, okuduklarında en az benim kadar keyif alacakları okuyucularla buluşmasını umarak bu trende katılıyorum.

images3 Sizde plajda, otobüste, bankta bir kitap bulursanız şaşırmayın. Benim düşündüğüm gibi düşünmeyi bırakıp, okuma oranının çok düşük olduğu ülkemizde en azından okuduğunuz biir kitabı başkalarının bulabileceği bir yerde bırakın…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *